Jaunākais Bank of America fondu pārvaldnieku pētījums liecina par rekordlielu rotāciju no ASV uz Eiropas akcijām, ko veicina Vācijas fiskālie stimuli un pieaugošie aizsardzības izdevumi. 60% investoru sagaida spēcīgāku Eiropas izaugsmi, kas iezīmē strauju noskaņojuma maiņu.
Investori strauji virzās no Amerikas Savienotajām Valstīm uz Eiropu, solot, ka amerikāņu izņēmuma laikmets ir sasniedzis augstāko punktu, vienlaikus pozicionējot Eiropas atdzimšanu, ko lielā mērā veicina Vācijas fiskālie stimuli un palielinātie aizsardzības izdevumi.
Jaunākā Bank of America veiktā fondu pārvaldnieku aptauja, ko veica analītiķi Andreass Brukners un Sebastians Rēdlers, atklāja nozīmīgāko rotāciju no ASV akcijām uz Eiropas akcijām kopš rekordu sākuma 1999. gadā.
39% fondu pārvaldnieku tagad ieņem Eiropas akciju liekā svara pozīcijas, salīdzinot ar 12% pagājušajā mēnesī un augstāko līmeni kopš 2021. gada vidus.
Tajā pašā laikā 23% investoru ziņo, ka viņiem ir zems ASV akciju svars, salīdzinot ar 17% lieko svaru februārī. Tas iezīmē ASV akciju sadalījuma svārstības par 40 procentpunktiem mēneša laikā, kas ir lielākais reģistrētais rādītājs.
Kāpēc investori attālinās no ASV akcijām
Daudzus gadus Volstrīta ir dominējusi pasaules akciju tirgos, ko veicinājusi spēcīga ekonomiskā izaugsme un tehnoloģiskās inovācijas.Taču šis dominējošais stāvoklis tagad tiek apšaubīts, jo 69% fondu pārvaldnieku uzskata, ka “ASV izņēmuma laikmets” ir beidzies.
Pārmaiņas galvenokārt ir saistītas ar pieaugošajām bažām par ASV ekonomikas perspektīvām. Pārsteidzoši 83% investoru tagad sagaida, ka ASV izaugsme palēnināsies, salīdzinot ar tikai 28% pagājušajā mēnesī, kas ir straujākais noskaņojuma pasliktināšanās pēdējo gadu laikā.
Lai gan bažas par dziļu recesiju joprojām ir ierobežotas — 64% fondu pārvaldnieku joprojām paredz maigu piezemēšanos, daudzi arvien vairāk gatavojas ekonomikas stagnācijai vai vieglai stagflācijai, jo īpaši tādēļ, ka Trampa administrācija pieprasa augstākus tarifus un provocē globālu tirdzniecības konfliktu.
Vācijas stimuli un Eiropas aizsardzības izdevumi rada optimismu
Eiropas ekonomika, kas bieži tiek kritizēta par lēno izaugsmi un birokrātiskajiem šķēršļiem, tagad tiek uzskatīta par spožu perspektīvu.
60% investoru sagaida spēcīgāku Eiropas izaugsmi nākamajā gadā, salīdzinot ar tikai 9% pirms diviem mēnešiem. Šo straujo uzlabojumu veicina Vācijas nesen paziņotie fiskālās stimulēšanas pasākumi un palielinātie Eiropas aizsardzības izdevumi.
Vācija, kontinenta lielākā ekonomika, ir apņēmusies palielināt fiskālos izdevumus, cenšoties paātrināt izaugsmi, kas tiek uzskatīta par spēles mainītāju.
Turpretim globālās izaugsmes gaidas ir pasliktinājušās. 44% fondu pārvaldnieku tagad paredz pasaules ekonomikas lejupslīdi, kas ir ievērojams lēciens no tikai 2% pagājušajā mēnesī.
Vācija joprojām ir vēlamais akciju tirgus
No Eiropas fondu tirgiem Vācija joprojām ir vislielākā labvēlība, atspoguļojot cerības, ka fiskālie stimuli veicinās ekonomikas ekspansiju. Itālija pakāpusies uz otro vietu, apsteidzot Franciju, savukārt Šveice un Spānija ir visnevēlamākie tirgi.
Neskatoties uz spēcīgajām pieplūdēm, daži investori ir piesardzīgi par to, cik ilgi Eiropas rallijs var ilgt. Lai gan nākamā gada laikā Eiropas akciju tīrie 67% joprojām ir palielinājušies, tas ir samazinājies no 76% pagājušajā mēnesī, norādot, ka optimisms ir nedaudz atdzisis.